Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi
Giresun İl Sağlık Müdürlüğü
Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Pulmoner Rehabiitasyon Haftası Etkinliği

Güncelleme Tarihi: 29/03/2018

12-18 Mart 2018 Pulmoner Rehabiitasyon Haftası kapsamında Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Huri ÖZKAN YILMAZ Polis Radyosunda programa katıldı. Dr. Huri ÖZKAN YILMAZ program içeriğinde Pulmoner Rehabilitasyonun kimlere uygulanacağını ve amaçlarını konu aldı.

PULMONER REHABİLİTASYON İLE

NEFES AL, HAREKET ET, YAŞADIĞINI FARK ET.

Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisine yardımcı kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

Pulmoner Rehabilitasyon Kimlere Uygulanır?

Süregen nefes darlığı olan, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma olan, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner

rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyonun Amaçları Nelerdir?

a.Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,

b.Hastalığın ilerlemesini önlenme,

c.Egzersiz toleransının artırılması,

d.Sağlık durumunun iyileştirilmesi,

e.Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,

f.Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,

g.Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,

h.Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,

i.Sağ kalımda artış sağlamasıdır.

Pulmoner Rehabilitasyonun İçeriği Nelerdir?

Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb.) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.

Solunum Hastalıklarında Egzersiz Neden Gereklidir?

Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır.

Pulmoner Rehabilitasyon Programının Süresi Ne Olmalıdır?

Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.

2018-03-29 at 10.12.18.jpeg