Cumhurbaşkanı Erdoğan, Giresun'da Toplu Açılış Törenine Katıldı
11 Temmuz 2024

2.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun'da düzenlenen Aksu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Doğalgaz Dağıtım Hattı Altyapı Projesi ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış törenine katıldı. Açılış töreninde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da yer aldı.

Törende yaptığı konuşmada, afetin olduğu günü unutmalarının mümkün olmadığını belirten Erdoğan, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O bir başka felaketti ama aynı dönemde, Rize, Artvin, Kastamonu, Bartın ve Bozkurt'ta çok değişik felaketleri art arda yaşadık, Muğla ve Antalya'da yaşadık. Bu yıl bizim için adeta felaket yılı oldu. Bütün bu felaketlerin olduğu yerde bakanlıklarımız, kurumlarımızla gece gündüz demeden çalıştı. Her yerde bu yıkılan binalardan altyapılara kadar bunları yeniden ayağa kaldırdık. Hala da devam ediyoruz. İşte bugün burada bu mutluluğu yaşadık. Dereli'nin bu güzelliklerini görünce ben de mutlu oluyorum, cumhurbaşkanı olarak halkımıza verdiğimiz sözü tutmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz.”

Erdoğan, teslim edilen konutları inceledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anahtar teslimi yaptığı ailelerle sohbet edip, anahtarlarını verdikten sonra, “Rabb'im hayırlısıyla huzurlu bir şekilde oturmayı nasip etsin” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra vatandaşlara teslim edilen konutları inceledi.

“Müsterih olunuz, en kötü günler geride kaldı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplu açılış töreninde, küresel bir salgınla mücadeleyle zorlu iki yıl geçirdiklerini, salgının yıkıcı etkisini geride bırakarak yok olup gitmekte olduğunu söyledi. 

Koca, Türkiye'nin salgının başında nasıl tüm ülkelerden erken hareket etmişse, salgınla mücadeleyi tamamlarken de herkesten önce hareket ettiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Kısıtlamaların en makul sürede kaldırıldığı ülkeyiz. Temel kişisel korunma tedbirleri ve aşı dışında tüm kısıtlamaları kaldırdık. Hastalığın etkisini azalttığını görür görmez karantina süreleri ve tarama testleri dahil uygulamalarımızı güncelledik. Salgın geri dönmemek üzere gündemimizden çıkıyor. Tüm dünyayı çepeçevre saran kurallar manzumesi artık tarih oluyor. Bu elbette tedbirsiz hareket edeceğimiz anlamına gelmez. artık tedbir kişisel."

Yerli aşı TURKOVAC'a gösterilen ilgiye müteşekkir olduğunu dile getiren Koca, “Kendi aşımızla kendi gücümüzün sahibiyiz. Bilimsel tüm gereklilikleri yerine getirerek etkili ve güvenli bir aşıyı tamamen yerli olarak geliştirdik. Ülkemizin gücüne, bilim insanlarımızın başarılarına inanın, onlarla gurur duyun. Aşı tercihinde, 'Benin tercihim TURKOVAC'tır' diye yüksek sesle söyleyin”  ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artan vaka sayılarının sizi ürkütmemesini Sağlık Bakanınız olarak en yüksek sesle söylüyorum; endişe etmeyiniz, hastalık eski günlerindeki gücünde değil. Grip olan vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak ilan etsek benzer manzaralarla karşılaşacağız. Gripten kaybettiğimiz vatandaşlarımızın sayısını günlük olarak açıklasak salgından farklı olmadığını göreceğiz. Müsterih olunuz, en kötü günler geride kaldı.”

Giresun'daki sağlık yatırımları

Koca, Giresun'un sağlık altyapısının geliştirilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerine vazife verdiğini ve bu vazifenin de gereğini yaptıklarını vurguladı.

Giresunluları 148 aile hekimliği biriminde ve 6 entegre ilçe hastanesinde birinci basamak sağlık hizmetleriyle buluşturduklarını belirten Koca, hastane hizmetlerinin 9'u devlet hastanesi, 1'i fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, 2'si eğitim ve araştırma hastanesi olmak üzere dal hastaneleriyle birlikte 16 sağlık tesisinde yürütüldüğünü aktardı.

Giresun'da 384'ü uzman doktor olmak üzere 760 doktor, 120 diş hekimi, 2 bin 71 hemşire ve ebe, 2 bin 77 destek personeliyle toplamda 5 bini aşkın sağlık personelinin hizmet verdiğini ifade eden Koca, şu değerlendirmede bulundu:

“Salgın koşulları nedeniyle açılış törenini bugüne ertelediğimiz Giresun Eğitim Araştırma Hastanemiz ise güçlü sağlık altyapısı ve kadrosuyla Giresunluların sağlık hizmeti talebini karşılamada önemli bir rol üstlenmiştir. 76 bin metrekare üzerine kurulu 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanemizde 78 yoğun bakım ünitesi, 16 ameliyathane, 108 adet poliklinik, 34 diyaliz ünitesi, 4 yataklı yanık merkezi, kalp cerrahisi ve anjiyo merkeziyle onkoloji tanı merkezi bulunmaktadır.”

3.jpg